“Dramat Brygad Międzynarodowych” | pokaz filmu

Gdy w 1936 roku wybucha w Hiszpanii wojna domowa, przybywają do niej tysiące ochotników i ochotniczek z całego świata, żeby bronić demokratycznej republiki przed zbuntowaną generalicją utożsamianą z siłami faszystowskimi. Polscy górnicy, niemieccy i włoscy uchodźcy polityczni, francuscy robotnicy, żydowskie pielęgniarki, arabscy związkowcy z Palestyny, komuniści, anarchiści, socjaliści, demokraci – w ciągu niemal trzech lat konfliktu Brygady Międzynarodowe zasila ponad 35 tysięcy antyfaszystów i antyfaszystek z 50 krajów świata. „Dramat Brygad Międzynarodowych” w reżyserii Patricka Rotmana przybliża tragiczne losy ochotników i ochotniczek, przedstawiając ich motywacje, ideologiczny kontekst, poświęcenie i rozczarowania.

Film ukazuje również wojnę oczami słynnych zagranicznych intelektualistów, artystów i reporterów zaangażowanych w obronę Hiszpańskiej Republiki: Ernesta Hemingwaya, Gerdy Taro, Roberta Capy, André Malraux czy George’a Orwella.

Opisując zarówno indywidualne losy, jak i złożoność konfliktu, wykraczającego daleko poza granice Hiszpanii, Patrick Rotman mistrzowsko rekonstruuje trzy lata walki, która do dziś wywołuje niezwykle żywe emocje i dyskusje.

Partnerem pokazu jest Dom Norymberski w Krakowie.

Projekcja odbędzie się 8 lipca 2023 o 18:00 w Kino Muranów

Bilety można kupić TUTAJ

Projekcja filmu towarzyszy wystawie “Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1939)”. Wystawę można oglądać w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej od 7 lipca do 1 października 2023. Organizatorami wystawy i wydarzeń towarzyszących są Muzeum Niepodległości w Warszawie, Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności oraz Kino Muranów.