Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności

Pamięci Dąbrowszczaków

W przededniu 87. rocznicy wybuchu hiszpańskiej wojny domowej upamiętnimy Dąbrowszczaków – antyfaszystki i antyfaszystów z Polski, którzy pod hasłem „za wolność Waszą i naszą” walczyli w obronie II Republiki Hiszpańskiej i klasy pracującej, z przestrogą, że „jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa”….

“Dramat Brygad Międzynarodowych” | pokaz filmu

Gdy w 1936 roku wybucha w Hiszpanii wojna domowa, przybywają do niej tysiące ochotników i ochotniczek z całego świata, żeby bronić demokratycznej republiki przed zbuntowaną generalicją utożsamianą z siłami faszystowskimi…

WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa…

Wystawa „Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1939)” przypomina udział ochotników i ochotniczek z Polski w obronie republikańskiej Hiszpanii oraz sztukę hiszpańskiego plakatu antyfaszystowskiego. Opiera się na unikatowych eksponatach pochodzących ze zbiorów Muzeum Niepodległości.

Wycieczka śladami Dąbrowszczaków / Marsz nad Jaramą

W dniach 21-26 lutego odbyliśmy wycieczkę po Hiszpanii śladami Dąbrowszczaków. Głównym punktem wyprawy był Marsz nad Jaramą, poświęcony w tym roku Dąbrowszczakom walczącym w Bitwie nad Jaramą w lutym 1937 roku. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z poszczególnych etapów wycieczki i z marszu.

XV Marsz nad Jaramą

25 lutego w Hiszpanii odbędzie się XV Marsz nad Jaramą, wydarzenie, które upamiętnia udział ochotników Brygad Międzynarodowych w walkach w obronie Madrytu nad rzeką Jarama w lutym 1937 roku. W tym roku marsz dedykowany jest pamięci Dąbrowszczaków!

Walki nad Jaramą. Wspomnienia Dąbrowszczaka

Wspomnienia Dąbrowszczaka Jana Bernarda dotyczące walk polskiego batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego nad rzeką Jarama w lutym 1937 roku.

“Było to 8 lutego 1937. Z rana przeprowadziliśmy manewry polowe za Argandą w obecności generała…”

Boks, antyfaszyzm i dwie olimpiady, czyli historia Szapsela i Gerszona Rotholców.

W ramach festiwalu Miasteczka Poznań odbędzie się spotkanie z Jeremim Galdamezem ze Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności, który przedstawi historię pt. “Boks, antyfaszyzm i dwie olimpiady, czyli historia Szapsela i Gerszona Rotholców” o dwóch braciach Rotholcach, żydowskich bokserach, którzy w 1936 roku trafili na dwie Olimpiady: oficjalną w nazistowskim Berlina oraz antyfaszystowską w Barcelonie.

Szkice o antyfaszyzmie, kulturze pamięci i “dekomunizacji” na przykładzie Brygady Dąbrowszczaków

W najnowszym numerze niemieckiego kwartalnika naukowego “Arbeit – Bewegung – Geschichte” poświęconego badaniom nad ruchami robotniczymi możecie przeczytać naukową analizę praktyk protestacyjnych w obronie warszawskiej ulicy Dąbrowszczaków przeprowadzonych m.in. przez nasze stowarzyszenie w ramach inicjatywy “Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków”. Autorką analizy pt.”Für eure und unsere Freiheit!“. Skizzen zu Antifaschismus, Erinnerungskultur und „Dekommunisierung” am Beispiel …

Szkice o antyfaszyzmie, kulturze pamięci i “dekomunizacji” na przykładzie Brygady Dąbrowszczaków Czytaj dalej »

Obywatelstwo hiszpańskie dla potomków Dąbrowszczaków

Historyczny moment! Rząd Hiszpanii opublikował nowe Prawo o Pamięci Demokratycznej, które zostało przegłosowane przez parlament w lipcu tego roku. Jest to zbiór praw, które mają przywrócić sprawiedliwość ofiarom frankizmu i rozliczyć się z jego dziedzictwem.

Prezentacja rzeźby “Popiersie Henryka Toruńczyka”

Mamy przyjemność zaprosić do Muzeum Niepodległości w Warszawie na prezentację popiersia Henryka Toruńczyka, ostatniego dowódcy Dąbrowszczaków, autorstwa Barbary Zbrożyny. Nasze stowarzyszenie objęło wydarzenie patronatem honorowym. W ramach prezentacji wygłoszone zostaną krótkie referaty poświęcone postaci artystki oraz Dąbrowszczakom – jeden z nich wygłosi przedstawiciel naszego stowarzyszenia. 29 września 2022 roku, godzina 15.00Muzeum NiepodległościPałac Przebendowskich/Radziwiłłówal. Solidarności 6200-240 …

Prezentacja rzeźby “Popiersie Henryka Toruńczyka” Czytaj dalej »