Projekty

Bieżące projekty i działania prowadzone przez Stowarzyszenie

Obchody rocznicowe

Od 2016 roku organizujemy coroczne obchody upamiętniające Dąbrowszczaków w rocznicę wybuchu hiszpańskiej wojny domowej.

Głównym punktem wydarzeń jest uroczystość przy kwaterze Dąbrowszczaków na Cmentarzu Wojskowy na Powązkach, gdzie razem z rodzinami polskich interbrygadzistów oraz przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji lewicowych składamy kwiaty.
 

Stałym elementem obchodów jest także różnorodny program wydarzeń obejmujący dyskusje, prezentacje oraz pokazy filmów, organizowany we współpracy z lokalnymi klubokawiarniami i kinami.

W 2020 roku wydarzenie rocznicowe wyjątkowo nie odbyło się z powodu epidemii Covid-19.

Kwerendy archiwalne

Przeprowadzamy regularne kwerendy archiwalne na zlecenie krewnych Dąbrowszczaków, umożliwiające uzupełnienie informacji i odnalezienie dokumentów dotyczących poszczególnych interbrygadzistów.

Dzięki naszym kwerendom pomogliśmy dotychczas kilkudziesięciu krewnym Dąbrowszczaków w uzupełnieniu rodzinnych informacji i odkryciu wcześniej nieznanych losów hiszpańskich.

Jeśli Twój krewny lub krewna walczyli w Hiszpanii w szeregach Dąbrowszczaków, napisz do nas: ochotnicywolnosci@gmail.com.

Archiwum

Dzięki współpracy z Fundacją Ośrodek Karta otworzyliśmy zasób archiwalny poświęcony Dąbrowszczakom w ramach archiwum fundacji.

Jeśli dysponujesz oryginalnymi dokumentami lub fotografiami związanymi z Dąbrowszczakami i chciałbyś/chciałabyś przekazać je do naszego zasobu archiwalnego, gdzie zostaną one poddane profesjonalnej archiwizacji – napisz do nas!

Jeśli posiadasz materiały, które chcesz zachować, również zachęcamy do kontaktu – zajmujemy się digitalizacją fotografii oraz dokumentów.

 

„Ograniczam się do suchych faktów dziejących się w moim karabinie [oddział Ciężkich Karabinów Maszynowych] i całym batalionie (jeżeli docierają do mnie). Są to często błahostki i właśnie dlatego postanowiłem uwiecznić ot, te błahostki, niesnaski, powstające między nami, sprawy, które zostają szybko zapomniane, bo któż będzie się tu zajmował drobnostkami? Wszyscy zajmują się poważnymi sprawami wojny, ale przecież małe sprawy dopiero odzwierciedlają nastroje i myśli towarzyszy. Co prawda, nie można publikować takich rzeczy, bo mogłyby z czasem zaszkodzić biegowi naszych spraw, naszemu zwycięstwu, ale dla przyszłych czasów trzeba zostawić prawdziwą, nagą prawdę. Niech się ludzie przekonają, że nawet wśród tych, którzy dobrowolnie przyjechali w imię najpiękniejszych i najdonioślejszych ideałów, nie wszyscy są idealistami”.

– z dziennika „Bobrusia”

Dziennik Borucha Nysenbauma

Od 2019 roku pracujemy nad wydaniem dziennika Borucha Nysenbauma „Bobrusia”, Dąbrowszczaka z Warszawy, który poległ podczas walk w Hiszpanii.

Dziennik przechowywany w Archiwum Akt Nowych, dotychczas nigdzie nie publikowany, jest cennym zapisem obserwacji i przemyśleń nastoletniego żydowsko-polskiego komunisty, który postanowił wyruszyć do Hiszpanii, by dołączyć do Brygad Międzynarodowych.

W przeciwieństwie do dotychczas wydanych wspomnień byłych Dąbrowszczaków „Bobruś” zapisywał swoje przemyślenia bezpośrednio we frontowych okopach, co czyni jego dziennik autentycznym i pozbawionym zewnętrznej ingerencji cenzorskiej lub redaktorskiej.

Publikacja będzie opatrzona przypisami, objaśnieniami oraz materiałami uzupełniającymi.

Mural

Mural poświęcony Dąbrowszczakom stworzyliśmy w 85. rocznicę wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, w lipcu 2021 roku, na elewacji Skłotu Przychodnia w Warszawie, na ul. Skorupki 6a.

Autorem muralu jest Adam Walas, grafik, muralista i członek stowarzyszenia.

Mural powstał dzięki ponad 90 osobom, które wpłaciły na zrzutkę zorganizowaną na pokrycie kosztów jego powstania.

Koszulki

W 2021 roku podjęliśmy współpracę z Lewacką Szmatą, firmą produkującą ubrania zawierające lewicowy przekaz.

W ramach współpracy powstały oryginalne grafiki autorstwa Adama Walasa, członka naszego stowarzyszenia, nawiązujące do Dąbrowszczaków.

W ramach serii koszulek (oraz innych przedmiotów dostępnych w ofercie Lewackiej Szmaty) dostępne są na obecną chwilę trzy wzory:

  • wzór nawiązujący do naszego muralu w Warszawie
  • wzór upamiętniający XIII Brygadę Międzynarodową im. J. Dąbrowskiego
  • Wzór upamiętniający żydowsko-polskich ochotników z kompanii im. N. Botwina.

W planach są kolejne wzory.

Wszystkie koszulki i inne produkty z serii “Dąbrowszczacy” dostępne są w sklepie internetowym Lewackiej Szmaty:

www.lewackaszmata.pl