Boks, antyfaszyzm i dwie olimpiady, czyli historia Szapsela i Gerszona Rotholców.

W ramach festiwalu Miasteczka Poznań odbędzie się spotkanie z Jeremim Galdamezem ze Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności, który przedstawi historię pt. “Boks, antyfaszyzm i dwie olimpiady, czyli historia Szapsela i Gerszona Rotholców” o dwóch braciach Rotholcach, żydowskich bokserach, którzy w 1936 roku trafili na dwie Olimpiady: oficjalną w nazistowskim Berlina oraz antyfaszystowską w Barcelonie. Zamiar udziału w sportowych igrzyskach odbił się na ich życiu.

Przybliżone zostaną szczególnie losy Gerszona Rotholca, postaci całkowicie zapomnianej – w przeciwieństwie do jego starszego brata Szapsela, gwiazdy boksu międzywojennej Polski. Gerszon Rotholc, jako antyfaszystowski ochotnik wziął udział w hiszpańskiej wojnie domowej w szeregach Dąbrowszczaków.

Przedstawiony zostanie również niedoszły udział żydowsko-polskich sportowców w Olimpiadzie Ludowej w Barcelonie przerwanej próbą wojskowego puczu przeciw Republice Hiszpańskiej i ich zaangażowanie w antyfaszystowską walkę u boku hiszpańskich robotników.

23 listopada, godz. 18.00 / Łazęga Poznańska

Więcej informacji o festiwalu