Historia

Materiały popularyzujące wiedzę historyczną o Dąbrowszczakach, recenzje publikacji ich dotyczących

Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności

Stanisław Łękowski – polski esperantysta w Hiszpanii

Przybliżamy postać Władysława Łękowskiego – czołowego działacza lewicowego i robotniczego esperantyzmu w Warszawie, który poległ na froncie w Hiszpanii jako ochotnik brygady dąbrowszczaków.

Jeremi Galdamez

„Dąbrowszczacy – ochotnicy wolności!”

17 lipca 1936 roku, w Hiszpanii dochodzi do buntu faszystowskich generałów przeciwko rządom lewicy i ich postępowych reform społecznych. W obronie młodej republiki staje hiszpański lud i cała lewica. Nieudany przewrót zamienia się w wojnę domową.

Jeremi Galdamez

„Polscy ochotnicy po raz drugi”

80 lat temu, 24 stycznia 1939, po raz drugi powołano do życia XIII Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego. Gdy większość międzynarodowych ochotników i ochotniczek wskutek demobilizacji dotarła do swoich ojczyzn, wielu – nie mogąc opuścić Hiszpanii – powróciło do walk. To zapomniany końcowy epizod historii bohaterek i bohaterów Brygad Międzynarodowych.

Jeremi Galdamez, Dariusz Wierzchoś

Recenzja książki: Piotr Ciszewski, „Dąbrowszczacy. Na świecie szanowani, w Polsce poniżani”, Warszawa 2018 (ohistorie.eu)

Obecnie w kraju wokół działalności Brygad Międzynarodowych ponownie zapanowała niezdrowa atmosfera. Dotyczy przeważnie spraw związanych z likwidacją ulic noszących nazwę polskich uczestników hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936–1939. Na fali tych wydarzeń pojawiła się książka Piotra Ciszewskiego pt. „Dąbrowszczacy. Na świecie szanowani, w Polsce poniżani”.

Przemysław Kmieciak

„Cabeza 1937 – straszna zbrodnia dąbrowszczaków, której… nie było” (Histmag)

Klasztor w miejscowości Cabeza miał być miejscem największej zbrodni dokonanej przez polskich ochotników Brygad Międzynarodowych i argumentem za objęciem ich dekomunizacją. Co wydarzyło się tam w 1937 roku? Czy polscy ochotnicy mają z tym coś wspólnego? Dlaczego sprawa wciąż budzi kontrowersje?