85. rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej

17 lipca Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności zorganizowało w Warszawie coroczne obchody upamiętniające udział antyfaszystowskich ochotników i ochotniczki z Polski w hiszpańskiej wojnie domowej. W tym roku obchody podzielone zostały na dwie części.

W południe spotkaliśmy się na uroczystości na Powązkach Wojskowych przy pomniku Dąbrowszczaków, aby wysłuchać przemówień przedstawicieli i przedstawicielek organizacji lewicowych i antyfaszystowskich i złożyć kwiaty. Tradycyjnie obecni z nami byli członkowie rodzin ochotników Brygad Międzynarodowych.

Fot. Radical Focus – Activist Photography

Po południu odbyła się druga część obchodów podczas której odsłoniliśmy mural upamiętniający Dąbrowszczaków w centrum Warszawy na ścianie skłotu Przychodnia (ul. skorupki 6a).  Podczas odsłonięcia głos zabrali przedstawiciele Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności, kolektywu skłotu Przychodnia oraz autor muralu Adam Walas. Następnie na skłocie odbyło się spotkanie z Dariuszem Zalegą, badaczem losów śląskich Dąbrowszczaków oraz projekcja filmu poświęconego ukraińskim Dąbrowszczakom.

W wydarzeniach łącznie wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Fot. Radical Focus – Activist Photography