Upamiętnienie Piotra Sosnowskiego

19 listopada 2023 w miejscu pamięci bitwy nad Ebro Les Camposines w prowincji Tarragona odbyła się coroczna uroczystość odsłonięcia kolejnych tablic z nazwiskami hiszpańskich żołnierzy i interbrygadzistów poległych w tej bitwie. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Departament Sprawiedliwości, Praw i Pamięci Katalonii.

Reprezentant Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności, Jeremi Galdamez, był gościem uroczystości. W swoim przemówieniu ministra sprawiedliwości Gemma Ubasart dziękując za jego obecność, podkreśliła istotność działalności naszego stowarzyszenia:

„W czasach, gdy rewizjonizm historyczny, związany z nową reakcyjnej falą, próbuje napisać historię przeszłości na nowo, organizacje zajmujące się pamięcią historyczną są bardzo ważne dla podtrzymania płomienia internacjonalistycznej solidarności”

Wśród upamiętnionych na nowo odsłoniętych tablicach 68. nazwisk znalazł się również Dąbrowszczak Piotr Sosnowski.

Piotr Sosnowski urodził się w 1909 roku pod Grodnem w chłopskiej rodzinie białorusko-polskiej. W trakcie pierwszej wojny światowej rodzina została zesłana w głąb Rosji. Po wojnie Sosnowscy osiedlili się w Białymstoku. Z powodu ciężkiej sytuacji w domu Piotr pod koniec lat 20. wyemigrował za chlebem do Argentyny. W 1936 wstąpił do partii komunistycznej w Buenos Aires. Dwukrotnie został aresztowany za udział w demonstracjach. Na początku 1937 roku wyjechał do Hiszpanii, by stanąć w obronie Republiki Hiszpańskiej. Walczył m.in. w szeregach XIII Brygady Międzynarodowej im. Dąbrowskiego w bitwach pod Hueską, Brunete i pod Saragossą. Uzyskał stopień porucznika. Poległ w walkach nad Ebro w 1938 roku.