Łódzka droga do wolnej Hiszpanii – weekend z Dąbrowszczakami

W minioną sobotę mieliśmy i miałyśmy ogromną przyjemność współorganizować pierwsze w Łodzi wydarzenie poświęcone Dąbrowszczakom: „Łódzka droga do wolnej Hiszpanii – weekend z Dąbrowszczakami”.

Spotkanie rozpoczęło się pokazem powstałego niedawno filmu Dariusza Zalegi „Pięść i dynamit. Gawęda o śląskich antyfaszystach w Hiszpanii”, opartego na dziesiątkach wspomnień pochodzących ze Śląska ochotników i ochotniczek Brygad Międzynarodowych. Dziękujemy Spain-Silesia za udostępnienie kopii.

Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy i zaprezentowałyśmy podsumowanie naszej zwycięskiej kampanii w obronie warszawskiej ulicy – Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków. W spotkaniu wziął też udział autor niedawno wydanej książki o Dąbrowszczakach, Piotr Ciszewski, który pokrótce przedstawił swoją publikację. Przed pokazami chętni i chętne mieli również okazję odwiedzić groby łódzkich Dąbrowszczaków na cmentarzu „Doły”.

Dziękujemy wszystkim za obecność, ciekawe pytania i dzielenie się cennymi refleksjami. Dziękujemy też Czarnej Łódzi Podwodnej, Polskiej Partii Socjalistycznej Łódź i Anarchistycznemu Festiwalowi Filmowemu za współorganizowanie z nami tego wydarzenia, a spółdzielni socjalnej Pop’n’Art za gościnę.

Fot. Franciszek Strzelczyk