Zmarł Virgilio Fernandez del Real

Jeden z ostatnich hiszpańskich żołnierzy XIII Brygady Międzynarodowej im. J. Dąbrowskiego, Virgilio Fernandez del Real zmarł dziś w wieku 100 lat w Meksyku. Virgilio był lekarzem i porucznikiem służby medycznej w 35 Dywizji Brygad Międzynarodowych, całą hiszpańską wojnę domową spędził u boku Dąbrowszczaków. Wśród nich miał wielu przyjaciół m.in dr Samuela Flato, którego wspominał podczas naszej niedawnej korespondencji.

Virgilio był bardzo przejęty naszą kampanią w obronie nazwy ul. Dąbrowszczaków. Osobiście wysłał wiadomość warszawskim radnym, wzywając ich do zachowania ulicy upamiętniającej także jego towarzyszy broni i przyjaciół:

“Plany zmiany nazwy upamiętniającej Polaków, którzy poświęcali własne życie w Hiszpanii, wydają mi się niesprawiedliwe i pozbawione wizji. Proszę, zastanówcie się. Nie zróbcie tego!”

Dziękujemy za to zaangażowanie.

Virgilio Fernandez del Real

Na fotografii w berecie stoi Virgilio Fernandez del Real, jeden z ostatnich hiszpańskich żołnierzy z XIII Brygady Międzynarodowej im. J. Dąbrowskiego, porucznik służby medycznej brygady i 35 Dywizji Brygad Międzynarodowych.

Pozostałe trzy osoby to Dąbrowszczacy. Niestety Virgilio, od którego otrzymaliśmy kopię zdjęcia, nie pamiętał ich nazwisk, nam również nie udało się ich ustalić. Fotografia wykonana została podczas przepustki w Madrycie w studiu fotograficznym przy Plaza del Sol.