Upamiętniliśmy Dąbrowszczaka Emanuela Sztokmana, poległego w szeregach Berlingowców podczas niesienia pomocy Powstaniu Warszawskiemu.
W dniach 17-22 września 1944 roku 2 Dywizja Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii Wojska Polskiego forsowała Wisłę, by wspomóc Powstanie Warszawskie. Udało się jej jedynie zająć Przyczółek Żoliborski, na którym trwały tragiczne walki Berlingowców, okupione ciężkimi stratami.
Wśród żołnierzy, którzy dokonali desantu znalazł się lekarz Emanuel Sztokman, weteran Brygad Międzynarodowych, który 21 września zginął ranny, tonąc w Wiśle.
Reprezentacja stowarzyszenia złożyła kwiaty pod jednym z pomników upamiętniających desant na Przyczółku Żoliborskim, by oddać hołdu Emanuleowi Sztokmanowi i wszystkim poległym w tych walkach żołnierzom.
Emanuel Sztokman przyszedł na świat w Warszawie w 1909 roku. Po ukończeniu szkoły, nie mogąc dostać się na Uniwersytet Warszawski ze względu na żydowskie pochodzenie, wyjeżdża do Paryża, by tam podjąć studia medyczne. Tam angażuje się również w działania organizacji lewicowych.
W kwietniu 1937 wyjeżdza do Hiszpanii, by stanąć w obronie Republiki Hiszpańskiej. Jako lekarz skierowany najpierw zostaje w szeregi 20. Batalionu Międzynarodowego 86. Brygady Mieszanej, zaś kilka miesięcy później, po awansie do stopnia kapitana, zostaje kierownikiem szpitala 63. dywizji. Po dziewięciu miesiącach spędzonych na froncie, pod koniec wiosny 1938 roku, zostaje przeniesiony do szpitala w Dénia.
Po przejściu przez francuskie obozy internowania i wyzwoleniu z obozu w Algierii przez Aliantów kieruje się do Związku Radzieckiego, by tam dołączyć do Wojska Polskiego. W marcu 1944 zostaje przydzielony jako szef służby zdrowia do 6. Pułku Piechoty w 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego 1. Armii Wojska Polskiego.
W trakcie Desantu Żoliborskiego Sztokman miał kilkukrotnie ewakuować rannych żołnierzy na praski brzeg Wisły, za każdym razem powracając na przyczółek żoliborski. Podczas jednej z przepraw, 21 września, w jego łódź trafił pocisk niemiecki – ranny Emanuel utonął w rzece.
Dzięki wspólnym ustaleniom naszego Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności oraz pracowni Muzeum Warszawy – Korczakianum odkryliśmy, że Dąbrowszczak Emanuel Sztokman jako uczeń prawdopodobnie był jednym z pierwszych sekretarzy Małego Przeglądu, dziecięcego i młodzieżowego pisma założonego przez Janusza Korczaka.