“Hiszpania w okopach. Wojna domowa w kolorze”

Projekcja filmu “Hiszpania w okopach. Wojna domowa w kolorze” w ramach wydarzeń “Pamięci Dąbrowszczaków – 86. rocznica wybuchu wojny w Hiszpanii” odbędzie się 16 lipca w Kino Muranów o 18:00.

Kliknij, by kupić bilety

Opis filmu
19 maja 1939. Armia Francisco Franco maszeruje przez centrum Madrytu – zwycięzcy świętują swój triumf spektakularną paradą wojskową. Tymczasem ta druga, pokonana Hiszpania broniąca Republiki, uchodzi na wygnanie. Pół miliona ludzi opuszcza swój kraj nie wiedząc, jaki spotka ich los. To koniec trzyletniej wojny domowej, najokrutniejszej konfrontacji między Hiszpanami, wojny, w której zginęło ponad 100.000 osób walczących z bronią w ręku, prawie 200.000 cywilów na tyłach linii frontu i nie wiadomo dokładnie ile ofiar podczas ataków na miasta i miasteczka. Tragedii, która wybuchła w lipcu 1936 roku, zapoczątkowanej wojskowym zamachem stanu. Buntownikom nie udaje się obalić rządu, a Republice nie udaje się stłumić buntu. Przewrót zamienia się w wojnę domową.

Przez prawie tysiąc dni wojna domowa rozprzestrzenia się na terytorium całej Hiszpanii. Walki prowadzone są w miastach i miasteczkach, a kraj zostaje naznaczony ogniem i krwią. Wyniszczona przez wewnętrzne podziały Republika nie jest w stanie wytrzymać długiej wojny. Rebelianci dzięki militarnej przewadze i bezlitosnej walce podbijają kraj. 1 kwietnia 1939 roku Francisco Franco podpisuje komunikat obwieszczający zwycięstwo. Będzie przywódcą Hiszpanii przez ponad 40 lat.

Twórcza i techniczna praca ponad 50 osobowego zespołu pod kierownictwem Francesca Escribano i Luisa Carrizo opierająca się na wykorzystaniu najnowszych technik cyfrowych zaowocowała zdigitalizowaniem, odrestaurowaniem i pokolorowaniem oryginalnych materiałów filmowych nakręconych w Hiszpanii w latach 1936-1939, dzięki czemu po raz pierwszy możemy zobaczyć niezwykłe dokumenty historyczne opowiadające historię tej wojny w neutralny i wierny sposób. „Hiszpania w okopach. Wojna domowa w kolorze” jest pionierskim doświadczeniem audiowizualnym w Hiszpanii. Dzięki dokumentalnemu rygorowi, napiętej narracji, spektakularnemu wykorzystaniu kolorów, realistycznemu dźwiękowi i przejmującej muzyce oferuje nowe spojrzenie na dramat wojny domowej.

„Hiszpania w okopach. Wojna domowa w kolorze” została wyprodukowana przez MINORIA ABSOLUTA z udziałem VEO TELEVISION – DMAX, a była możliwa dzięki współpracy Filmoteca Española i pomocy Wydziału Kultury Generalitat de Catalunya.
__
TYTUŁ POLSKI:
Hiszpania w okopach. Wojna domowa w kolorze
TYTUŁ ORYGINALNY
España en dos trincheras: la Guerra Civil en color
GATUNEK
dokumentalny
JĘZYK
angielski (napisy polskie)
REŻYSERIA:
Luis Carrizo, Francesc Escribano
ROK PRODUKCJI
2016
KRAJ PRODUKCJI
Hiszpania
CZAS TRWANIA
95 min.