86. rocznica wybuchu wojny domowej w Hiszpanii

W 86. rocznicę wybuchu wojny domowej w Hiszpanii wywołanej poprzez próbę wojskowo-prawicowego puczu przeciwko II Republice Hiszpańskiej i lewicowym rządom Frontu Ludowego Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności zorganizowało wydarzenia upamiętniające antyfaszystki i antyfaszystów z Polski, którzy z tysiącami ochotników i ochotniczek z całego świata stanęli w obronie demokracji, socjalnych przemian i emancypacji klasy pracującej za Pirenejami.

W tym roku „odsłoniliśmy” wyremontowany pomnik Dąbrowszczaków znajdujący się na Powązkach Wojskowych. Renowacja odbyła się dzięki Waszemu wsparciu – osób, które wpłacały na naszą zrzutkę. Odsłonięty w 1986 roku pomnik do niedawna był bardzo zaniedbany, przeżarty brudem, z ubytkami i zacierającym się napisem na tablicy. Podczas uroczystości można było zobaczyć jego obecny stan m.in. czysty piaskowiec i głaz, odnowioną i czytelną tablicę.

Mieliśmy również ogromną przyjemność gościć zagraniczne delegacje reprezentujące stowarzyszenia upamiętniające ochotników Brygad Międzynarodowych. Była z nami Obecna Almudena Cros oraz Patricia Ure z Asociación de Amigos de las Brigadas Internacionales, Luigi Riva z Associazione Italiana Combattenti Volontari Antifascisti di Spagna (Aicvas) oraz Rosita Mergen i Harald Wittstock reprezentjący Kämpfer und Freunde der Spanischen Republik 1936–1939 e. V.

Wśród delegacji byli również obecni przedstawiciele m.in. Polska Partia Socjalistyczna, Partii Razem, przedstawiciel reprezentujący posła Maciej Konieczny, a także Historia Czerwona.

Przy pomniku Dąbrowszczaków przemawiały zagraniczne delegacje oraz rodziny Dąbrowszczaków, złożyliśmy także kwiaty.

Wszystkim bardzo dziękujemy za obecność. Po raz kolejny pokazaliśmy i pokazałyśmy, że pamięć o Dąbrowszczakach jest ważna i żywa.