84. rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej

18 lipca przedstawiciele stowarzyszenia Ochotnicy Wolności złożyli kwiaty przy kwaterze Dąbrowszczaków na Powązkach Wojskowych, symbolicznie upamiętniając polskich antyfaszystów i antyfaszystki, którzy wzięli udział w hiszpańskiej wojnie domowej, stając w obronie Republiki Hiszpańskiej pod hasłem „za wolność Waszą i naszą”, z przestrogą, że „jeśli dziś panie Madryt, jutro padnie Warszawa”.

Towarzyszyli nam przedstawiciele dąbrowszczackich rodzin, a także poseł Maciej Konieczny, który złożył kwiaty w imieniu partii Razem. Kwiaty złożyły także przedstawicielki związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza (Warszawska Komisja Środowiskowa) oraz kolektywu Przychodnia Skłot.

Poseł Maciej Konieczny na swoim profilu napisał o tym dlaczego ważna jest dla pamięć o antyfaszystkach i antyfaszystach z Polski walczących w obronie Republiki Hiszpańskiej:

„Solidarność ponad granicami, antyfaszyzm, wiara w równość i sprawiedliwość społeczną to wartości, które do dzisiaj pozostają aktualne i o których jako ludzie lewicy powinniśmy pamiętać i walczyć o wcielanie ich w życie. Pamiętając o Dąbrowszczakach, walczymy dalej o ich wartości”

Cieszymy się, że pamięć o Dąbrowszczakach oraz o międzynarodowej, antyfaszystowskiej solidarności ludzi pracy jest wciąż żywa i ważna dla wielu współczesnych organizacji walczących o lepszą i sprawiedliwszą rzeczywistość społeczną.

W tym roku postanowiliśmy wyjątkowo nie organizować tradycyjnego, otwartego wydarzenia ze względu na pandemię. Informowaliśmy o naszej decyzji w specjalnym komunikacie, który można przeczytać pod tym linkiem.

Autorką poniższej relacji fotograficznej jest Emilia Oksentowicz (.kolektyw)

84. rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej. Fot. Emilia Oksentowicz
Fot. Emilia Oksentowicz