Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności

83. rocznica wybuchu wojny w Hiszpanii

Przy okazji 83. rocznicy wybuchu hiszpańskiej wojny domowej zapraszamy na wydarzenie upamiętniające Dąbrowszczaków – antyfaszystów i antyfaszystki z Polski biorących w niej udział.

Autor: Adam Walas

W ramach obchodów chcemy również uczcić niedawne przywrócenie ulicy Dąbrowszczaków na mapę Warszawy wieńczące naszą niemal 4-letnią kampanię Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków. 

Program obchodów – sobota, 20 lipca:
12:00 – uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy kwaterze Dąbrowszczaków (ul. Powązkowska 43/45);
14:00 – prezentacje w Stacji Muranów (ul. Andersa 13): „Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków – krótka historia kampanii zakończonej zwycięstwem” + prezentacja aktualnych działań Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności;
 15:30 – debata w Stacji Muranów (ul. Andersa 13): „Zreformować? Zlikwidować? Pozostawić? – stosunek partii opozycyjnych do IPN-u i innych instytucji polityki historycznej” | Obecne rządy doprowadziły do znacznego upolitycznienia instytucji kształtujących narrację historyczną – zarówno na poziomie personalnym, jak i w zakresie tego, jakie treści i w jaki sposób są przez nie przekazywane. Instytut Pamięci Narodowej, którego działalność zupełnie rozminęła się z akademickimi standardami badania historii i który z powodów ideologicznych unieważnia wyniki własnych śledztw sprzed kilkunastu lat; muzea, w których zmieniono kierownictwo, by prezentować „polski punkt widzenia”; czy Polska Fundacja Narodowa realizująca działania propagandowe za pieniądze pochodzące ze spółek Skarbu Państwa. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych porozmawiamy z przedstawicielkami i przedstawicielami opozycyjnych partii politycznych o tym, jakie są potencjalne drogi wyjścia z tej sytuacji i jakie są stanowiska poszczególnych ugrupowań w tym zakresie; 
 18:00 – projekcja w Kinie Muranów (ul. Andersa 5) filmu “Duchy wojny domowej” (“El Silencio de Otros”, 2018), pokazującego, jak osoby ocalone z dyktatury Franco po dziesięcioleciach milczenia konfrontują się z cieszącymi się bezkarnością sprawcami brutalnych zbrodni i podejmują walkę o ujawnienie prawdy i zniesienie prawa do amnestii dla zbrodniarzy. Film obejrzymy dzięki uprzejmości twórców i twórczyń filmu. | Po projekcji odbędzie się rozmowa na temat filmu, jego znaczenia dla współczesnej pamięci historycznej w Hiszpanii i dla walki ofiar frankizmu o sprawiedliwość. Porozmawiamy także o wątkach przedstawionych w filmie – o walce matek o odzyskanie skradzionych podczas dyktatury dzieci, o roli państwa hiszpańskiego w ochronie frankistowskich oprawców, a także o planach ekshumacji gen. Franco z Doliny Poległych. Naszą gościnią będzie: dr Judyta Wachowska – hispanistka, badaczka i krytyczka literatury, członkini zespołu Zakładu Literatury Hiszpańskiej i Iberoamerykańskiej Instytutu Filologii Romańskiej UAM w Poznaniu; obecnie zajmuje się tematyką pamięci w literaturze hiszpańskiej, kobiecymi więzieniami frankistowskimi oraz hiszpańską literaturą obozową. Rozmowę poprowadzi: Roman Kurkiewicz – dziennikarz, publicysta, lewicowy aktywista.