Zmarł ostatni interbrygadzista

W wieku 101 lat zmarł Josep Almudever, ostatni ochotnik Brygad Międzynarodowych.

Josep urodził się 30 lipca 1919 roku Marsylii w rodzinie hiszpańskich emigrantów. Gdy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii zaciągnął się do w szeregi sił republikańskich. Początkowo walczył w batalionie im. Pablo Iglesiasa, następnie posiadając francuskie obywatelstwo wstąpił do Brygad Międzynarodowych. W 1939 roku został schwytany przez frankistów i osadzony w obozie koncentracyjnym. Po wyjściu na wolność działał w ruchu oporu. 

Almudever przez całe życie pozostał wierny lewicowym ideałom i stał na straży pamięci o II Republice Hiszpańskiej i Brygad Międzynarodowych. W 2016 roku brał aktywny udział w madryckich obchodach 80. rocznicy powstania Brygad Międzynarodowych: dokonał otwarcia skweru, któremu nadano nazwę brygad, brał udział w wieczorze autorskim poświęconym wydaniu jego wspomnień. Przedstawiciele Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności mieli zaszczyt wówczas poznać go osobiście.

Ochotnicy i ochotniczki Brygad Międzynarodowych odchodzą, pamięć o nich i wartościach jakimi kierowali się wyjeżdżając do Hiszpanii pozostaje z nami.

Josep Almudever z przedstawicielami Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności, Madryt 2016.