Podsumowanie roku 2021

Mijający rok był dla naszego stowarzyszenia wyjątkowo intensywny, a to za sprawą przypadającej w nim 85. rocznicy wybuchu hiszpańskiej wojny domowej i powołania Brygad Międzynarodowych. Z tej właśnie okazji zorganizowaliśmy szereg działań, aby upamiętnić Dąbrowszczaków i przypomnieć o wartościach, które zawiodły ich do Hiszpanii: antyfaszyzmie, solidarności ludzi pracy, internacjonalizmie. Wszystkie nasze tegoroczne wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i okazały się sukcesem – ogromna w tym Wasza zasługa, dlatego dziękujemy Wam za wspieranie nas, udział w wydarzeniach i szerzenie pamięci o Dąbrowszczakach. Pragniemy przypomnieć nasze najważniejsze działania:

  • Zrobiliśmy klip poświęcony Dąbrowszczakom, w którym kilkanaście osób ze świata polityki, kultury, aktywizmu i mediów opowiada, czym jest dziś dla nich pamięć o antyfaszystkach i antyfaszystach z Polski walczących w Hiszpanii. Zobacz wideo!
  • Odsłoniliśmy pierwszy w Polsce duży mural upamiętniający Dąbrowszczaków. Powstał on w samym centrum Warszawy, na elewacji Skłotu Przychodnia (ul. Skorupki 6a), a jego autorem jest Adam Walas. Obejrzyj wideo-relację z odsłonięcia!
  • Zorganizowaliśmy rocznicowe obchody przy kwaterze Dąbrowszczaków na Powązkach Wojskowych z udziałem ich rodzin oraz licznych przedstawicielek i przedstawicieli organizacji społecznych.
  • Nawiązaliśmy współpracę z firmą Lewacka Szmata, dzięki której ukazało się kilka wzorów koszulek poświęconych Dąbrowszczakom. Kliknij, aby je obejrzeć i kupić!
  • Delegacja naszego stowarzyszenia wzięła udział w centralnych obchodach 85. rocznicy powołania Brygad Międzynarodowych w Madrycie zorganizowanych przez Asociación de Amigos de las Brigadas Internacionales: wygłosiliśmy przemówienie podczas otwarcia, nawiązywaliśmy nowe kontakty międzynarodowe. Obejrzyj przemówienie naszego przedstawiciela!
  • Nasza delegacja została również przyjęta przez burmistrza miasteczka Cabanillas del Campo, w którym stacjonowali Dąbrowszczacy w 1937 roku. Udzielili oni wówczas pomocy finansowej lokalnym dzieciom z robotniczych rodzin. W spotkaniu z naszą delegacją wzięli udział miejscy radni oraz przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych organizacji lewicowych.
  • Nawiązaliśmy współpracę z Foro Memoria Guadalajara, dzięki której mieliśmy okazję m.in. udokumentować miejsca, w których walczyli Dąbrowszczacy w regionie Guadalajara. Kolejne wspólne działania przed nami!

Jak widzicie, ten rok był dla nas bardzo pracowity, ale i owocny. Nie spoczywamy jednak i rozwijajmy kolejne pomysły i plany na przyszły rok. Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych, aby być na bieżąco z działaniami stowarzyszenie! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Salud y Republica! No pasaran!