Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności

Pamięć i polityka historyczna w Hiszpanii – Rozmowa

Rozmowa “Pamięć i polityka historyczna w Hiszpanii” w ramach wydarzeń “Pamięci Dąbrowszczaków – 86. rocznica wybuchu wojny w Hiszpanii”.

🔸 Społeczna i polityczna pamięć wokół hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939 i nieomal czterdziestu lat frankistowskiej dyktatury, a także wytwarzana wokół nich polityka historyczna stanowi dziś przedmiot sporu w hiszpańskim społeczeństwie i dyskusji politycznych jak nigdy wcześniej. Po latach narzuconego przez państwo milczenia wokół powojennej i poreżimowej traumy obserwujemy coraz większą potrzebę rozliczenia się z przeszłością.

🔸 Poszukiwanie krewnych w masowych mogiłach, skradzione przez dyktaturę i hiszpański kościół dzieci poszukujące matek, matki szukające dzieci uznanych za zmarłe i oddanych do adopcji, ekshumacja dyktatora Francisco Franco z monumentalnego mauzoleum to tematy cieszące się dużym zainteresowaniem także wśród dziennikarzy, reportażystek oraz czytelników i czytelniczek w Polsce.

🔸 Jak z dzisiejszej perspektywy patrzymy na trwające w Hiszpanii spory i działania dotyczące pamięci historycznej w kontekście hiszpańskiej wojny 1936-1939 oraz jak polityka historyczna przekłada się na sposoby zapamiętywania historii?
Jaka jest świadomości społeczna w Hiszpanii wokół Brygad Międzynarodowych i Dąbrowszczaków?Na te tematy porozmawiamy z naszymi gościniami, którymi będą:

🔹 Almudena Cross – prezeska hiszpańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Brygad Międzynarodowych (Asociación de Amigos de las Brigadas Internacionales) od 25 lat zajmującego się podtrzymywaniem pamięci o antyfaszystach i antyfaszystkach z całego świata walczących w wojnie hiszpańskiej 1936-1939. Almudena Cross jest również licencjonowaną przewodniczką po Madrycie – oprowadza m.in. śladami wojny domowej i Brygad Międzynarodowych. Na Universidad Internacional Menéndez Pelayo w Santander wykładała m.in. historię hiszpańskiej wojny domowej.

🔹 Katarzyna Kobylarczyk – dziennikarka i reporterka, autorka m.in. reportażu „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” podejmującego temat masowych mogił czasów wojny domowej i dyktatury oraz pamięci historycznej, uhonorowanego Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

🔹 Aleksandra Lipczak – dziennikarka, reporterka, autorka książek poświęconych Hiszpanii: „Ludzie z placu słońca” oraz “Lajla znaczy noc” (Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Nagroda im. Beaty Pawlak, finalistka Nagrody Literackiej Nike 2021).

🔹 Prowadzenie: Jeremi Galdamez (Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności) i Judyta Wachowska (UAM w Poznaniu / Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności)

🔴 Gdzie: Muzeum Polin (ul. Anielewicza 6)
🔴 Kiedy: 17 lipca (niedziela), 16:00-18:00